شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "استقرار سامانه برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) و BPMS" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : RFP279705081
تاریخ اعلام :97/5/22
تاریخ انقضا : 97/6/02


عنوان نیاز فناورانه :

استقرار سامانه برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) و BPMS

پیشینه موضوع :

  يکي از مهم‌ترین فاکتورها جهت دست‌يابي به حداکثر کارايي منابع و تأثیر کارکرد در سازمان‌های تولیدی، هماهنگي لحظه‌اي، فرآيندي و دقيق واحدهاي سازماني با يکديگر است. بر این اساس، يکي از مهم‌ترين تحولات دهه گذشته در مديريت سازمان‌هاي توليدي متوسط و بزرگ، به وجود آمدن نگرش فرآیندگرا به‌جای نگرش وظيفه‌گرا از طريق نظارت بر روي فرآيندهاي تجاري به‌جای نظارت بر ساختار جداگانه واحدهاي سازماني است. مهم‌ترين ابزار پياده‌سازي اين نگرش در سطح سازمان ERP است که يک سيستم فرآيندمحور است. این سیستم از یک‌سو منجر به ارتقاء فرهنگ سازماني و ايجاد روابط مشخص هر واحد سازماني در هر فرآيند می‌شود، از سوی دیگر با ايجاد شفافيت اطلاعاتي از طريق افزايش کيفيت اطلاعات، به مديران ارشد و مياني کمک می‌کند تا برنامه‌ريزي منابع سازمان را با دقت بیشتر انجام دهند، ضمناً به کمک ابزارهاي نرم‌افزاري، حجم ورود اطلاعات تکراري به‌شدت کاهش می‌یابد و امکان دريافت گزارش‌های ريز و کلان براي تمامي سطوح سازمان ميسر مي‌گردد.

  با استفاده از سیستم ERP، تمامي واحدهای سازمانی به‌صورت فرآيندي و کامل با هم مرتبط مي‌شوند. به‌عنوان‌مثال، به‌محض ثبت يک سفارش در واحد فروش، مقدار مورد نياز براي توليد به واحد توليد اطلاع داده مي‌شود و بر اساس برنامه‌ريزي توليد، ميزان خروج از انبار و ميزان مواد اوليه مورد نياز براي خريد مشخص مي‌شود و به همين ترتيب، واحدهاي مختلف در جريان اموری قرار می‌گیرند که به‌منظور تأمین سفارش باید اقدامات لازم را به انجام رسانند. از سوی دیگر، ERP، ابزاری راهبردی در اختیار مدیران است که با توجه به گزارش‌های شفاف، روشن، در لحظه و دقیق، مدیران را در تصمیم‌گیری صحیح و به‌موقع یاری می‌نماید.

  مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار (Business Process Management) یا همان BPM رویکردی است سیستماتیک به‌منظور کارا نمودن گردش کار Workflow در یک سازمان به‌نحوی‌که از قابلیت انطباق‌پذیری نسبت به تغییرات پیرامونی برخوردار باشد. هدف از استقرار سیستم مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار (BPMS) در یک سازمان، کاهش خطاهای انسانی ناشی از تبادل نادرست اطلاعات بین افراد و نیز سوق دادن افراد به ایفای بهینه مسئولیت‌های خود می‌باشد. برنامه‌ریزی برای چگونگی اجرای کسب‌وکار و اجرای این برنامه‌ریزی‌ها دو چیز کامل متفاوت می‌باشند. ERP و BPM درحالی‌که می‌توانند هم‌زمان فرآیندها را اجرا می‌کند و نتایج آن را بررسی می‌نماید، به بهینه‌سازی آن‌ها نیز بپردازد؛ بنابراین ترکیب این دو تکنولوژی به‌منظور دستیابی به یک سیستم جامع برای اجرای کسب‌وکار یک ضرورت را گوشزد می‌کند.

  بهبود عملکرد، نشان‌دهنده ارتباط قوی بین این دو تکنولوژی است که باعث ایجاد پایگاه متمرکز ذخیره‌سازی برای کارایی فرآیند، محصول و نوآوری فرآیند می‌شود. ERP و BPM ترکیبی هستند که می‌توانند سازمان را از ابتدا تا انتها حمایت نمایند.

   این شرکت متقاضی تاکنون از نرم‌افزارهای ERP استفاده کرده است، اما ازآنجایی‌که این نرم‌افزارها راه‌حلی برای بخش تولیدی ارائه نداده‌اند، کنترل جریان داده در سازمان را دچار اختلال کرده‌اند، لذا امکان نظارت درست بر اجرای فرآیندها وجود ندارد. همچنین در پیاده‌سازی نرم‌افزار موجود، شناسایی فرآیندها صورت نگرفته، بنابراین تطابق نرم‌افزار با فرآیندهای موجود به‌درستی انجام نشده است و نرم‌افزار موجود کارایی لازم در اجرای فرآیندهای سازمان را ندارد.

شرح نیاز فناورانه :

یک شرکت فعال در زمینه تولید نوشیدنی، با وجود استفاده از نرم‌افزار داخلی ERP نتوانسته است فرآیندهای خود را بهبود دهد. نرم‌افزار ERP موجود در این شرکت، ماژول‌های فروش و مالی، بازرگانی، انبار، BI و منابع انسانی را دارا است، اما قبل از استقرار نرم‌افزار، فرآیندهای سازمان شناسایی نشده و نیاز اصلی سازمان مشخص نشده است. به‌طوری‌که امکان کنترل و مانیتورینگ فرآیندها به‌صورت کامل وجود ندارد، لذا لازم است فرآیند بخش‌های مختلف سازمان اعم از تولیدی و ستادی شناسایی شود و بهبود یابد. این سازمان از میزان بالای فرآیند کاغذی و بوروکراسی حاکم ناراضی است و به دنبال شرایطی برای کاهش آن می‌باشد.

 مشخص شدن فرآیندها و بهبود آن‌ها، طراحی فرآیندهای جدید و یکپارچه‌سازی آن برای کاهش خطاهای انسانی و افزایش چابکی سازمان از نیازهای اساسی این شرکت است. یکی از بهترین راهکارها برای این شرکت متقاضی، ارائه سیستمی برای یکپارچه‌سازی فرآیندهای آن و کاهش بوروکراسی موجود است تا به کمک آن بتوان فرآیندهای سازمان را مانیتور و کنترل کرد.

در حال حاضر، عدم کنترل صحیح و پاسخگو نبودن فرآیندهای موجود، اجرای درست کارها را با تأخیر مواجه کرده و حتی تولید به‌موقع محصولات را با مشکل روبرو کرده است. از دیگر معضلات این سازمان، مقاومت سازمانی در پیاده‌سازی فرآیندها می‌باشد (مثلاً بخش مالی سازمان با توجه به مقاومت سازمانی که در اجرای نرم‌افزار دارد) تمایل به بوروکراسی قبلی و نگهداشت فرآیند سنتی دارد.

بیشترین چالش، مربوط به فرآیند تأمین کالا می‌باشد، زیرا در حال حاضر مشخص نمی‌شود که درخواست در چه مرحله‌ای قرار دارد تا به‌درستی کنترل گردد و نواقص مشخص شود تا کالا به‌سرعت به دست درخواست کننده برسد.

موارد مذکور چابکی سازمان را دچار اختلال کرده و سازمان به‌شدت در موارد بسیاری دچار لختی شده است. حتی در مواردی عدم تأمین مواد اولیه، موجب شده است که تولید یک محصول، تأخیری سه‌ماهه داشته باشد. این سازمان همچنین نیاز دارد بعد از شناسایی و مدل‌سازی فرآیندهای موجود، مهندسی مجدد انجام دهد و فرآیندها بهبود پیدا کنند، بنابراین این شرکت متقاضی در نظر دارد سیستم ERP مبتنی بر وب در سازمان استقرار یابد. این سیستم باید به‌خوبی فرآیندهای تولیدی را پشتیبانی نماید و همچنین برای تکمیل فرآیندهای موجود از سیستم مدیریت کسب‌وکار BPMS استفاده کند. به‌طوری‌که BPMS به‌سادگی با فرآیندهای موجود در نرم‌افزار ERP، integrate شود. از دیگر ویژگی‌های ERP مورد نیاز، امکان اتصال به سیستم‌های موجود با استفاده از web service است.

لطفاً اطلاعات تکمیلی را با دانلود فایل پیوست مطالعه نمایید.

 

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

  • مرحله اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر تا 06 شهریورماه 97)
  • مرحله دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (از 24 شهریور ماه97)

تمامی پروپوزال‌ها باید از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com یا سایت شبکه خدمات نوآوری بومرنگ در قالب پروپوزال از پیش طراحی‌شده ارسال گردند (قسمت پایین صفحه مربوط به نیاز فناورانه، گزینه ارسال پاسخ). علاوه بر قالب پروپوزال باید فایل رزومه و معرفی شرکت نیز ارسال گردد.

تاریخ عنوان فایل عملیات
97/5/22 RFP دانلود فایل
97/5/22 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ