شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "هوشمندسازی مصرف انرژی در هتل‌ها" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : RFP149705085
تاریخ اعلام :97/5/17
تاریخ انقضا : 97/07/06


عنوان نیاز فناورانه :

هوشمندسازی مصرف انرژی در هتل‌ها

پیشینه موضوع :

به دلیل گسترش صنعت گردشگری در جهان، مفاهیم تازه‌ای در این صنعت مانند گردشگری پایدار یا گردشگری سبز مطرح شده است که با طرح راه‌کارها و سیاست‌های حفظ منابع طبیعی، بر فرصت استفاده نسل‌های بعدی از این امکانات تاکید دارند. بر این اساس راهکار هوشمندسازی مصرف انرژی هتل‌ها یک راه‌کار اساسی برای کاهش هزینه­های هتل در نظر گرفته شده است. در کنار کاهش هزینه‌های ناشی از انرژی، سیستم هوشمند به میزان قابل‌توجهی سطح رضایت مهمان را افزایش می­دهد و به حفظ منابع طبیعی کمک می‌کند.

سیستم BMS(Building Management system) شامل کنترل قسمت‌های مختلف یک ساختمان با کاربری‌های عمومی و مسکونی است که از طریق اجزای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و نمایش خروجی‌های مورد نیاز برای کاربران و ساکنان مورد استفاده می‌باشد. قسمت‌های تحت کنترل در این سیستم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تأسیسات مکانیکی و سیستم‌های تهویه مطبوع
 • تجهیزات روشنایی
 • سیستم‌های امنیتی
 • کنترل دسترسی و غیره

با اجرای این سیستم، در زمان و هزینه نیروی انسانی صرفه‌جویی می‌شود و امکان کاهش مصرف انرژی، افزایش ضریب امنیتی و اثربخشی و درنهایت افزایش سطح آسایش و رضایتمندی به وجود می‌آید. این سیستم کنترلی در مرحله ساخت و تکمیل پروژه سبب افزایش هزینه‌ها می‌شود اما با توجه به آسایش و راحتی که برای کاربران و مهمانان فراهم می‌آورد و هم‌چنین میزان صرفه‌جویی انرژی در بلندمدت، هزینه‌های اولیه را جبران می­کند.

در ساختمان‌هایی که کاربری عمومی دارند (به‌طور خاص هتل‌ها)، صرفه‌جویی در انرژی، کنترل تردد و نورپردازی از اهمیت به سزایی برخوردار است. بر اساس گزارش‌های بین‌المللی، هتل‌ها یکی از پرمصرف‌ترین ساختمان‌های شهری در رابطه با مصرف انرژی هستند که تقریبا دو برابر یک ساختمان مسکونی با متراژ مشابه انرژی مصرف می‌کنند. درحالی‌که بیش از نیمی از زمان را بدون مهمان سپری می‌کنند. بیشترین مصرف انرژی در هتل‌ها به دلیل سیستم روشنایی و سیستم‌های تهویه مطبوع (HVAC) می‌باشد. سیستم‌های مدیریت هوشمند اتاق می‌تواند تا 50 درصد هزینه‌های ناشی از انرژی مصرفی اتاق را کاهش دهند.

در سیستم مدیریت هوشمند ساختمان بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت و به‌صورت غیرارادی انجام می‌دهند توسط سیستم‌های هوشمند انجام می‌گردد که باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه نیروی انسانی می­شود و کاهش مصارف انرژی، کاهش هزینه‌های انرژی، کاهش خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را به دنبال دارد.

تجهیزات یک سیستم مدیریت هوشمند ساختمان به سه گروه تقسیم می‌شوند:

 • سنسورها:
 • سنسورهای حضور و نور، پارامترهای جوی، کشف حریق
 • ترموستات هوشمند
 • تجهیزات تشخیص هویت
 • دوربین مداربسته
 • خروجی‌ها:
 • فعال‌سازها (روشنایی، موتورهای برقی، تجهیزات HVAC و غیره)
 • تجهیزات اطفای حریق
 • قفل برقی
 • تجهیزات کنترل تردد
 • وسایل ارتباطی

با به‌کارگیری انواع حسگرها در داخل و خارج ساختمان و با به‌کارگیری یک سیستم واحد می‌توان به‌صورت لحظه‌ای، کنترل تمامی شرایط آسایشی و امنیتی را در اختیار داشت و از آن‌ها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد.

به‌طورکلی فضاهای داخلی یک هتل را می‌توان به دودسته فضاهای عمومی و خصوصی تقسیم کرد. در فضاهای عمومی که اغلب شامل فضای سبز ورودی، لابی، راهروها و راه‌پله‌ها هستند می‌توان از سناریوهای کنترلی مختلف استفاده نمود. در فضاهای خصوصی نیز می‌توان روی سیستم‌های سرمایش - گرمایش، پرده‌های برقی، سیستم‌های صوتی تصویری و ... کنترل داشت.

در سیستم‌های هوشمند، کنترل و مانیتورینگ کلیه سیستم‌های روشنایی و سرمایش و گرمایش فضاهای عمومی و خصوصی از طریق پذیرش امکان‌پذیر می‌باشد.

شرح نیاز فناورانه :

با توجه به افزایش قیمت حامل‌های انرژی و ضرورت صرفه‌جویی انرژی در هتل‌ها، این نیاز احساس می­شود که سیستمی هوشمند، مصرف انرژی را مدیریت کند، لذا از کنترلرها و سنسورهایی جهت هوشمند سازی استفاده  می‌گردد. با اصلاح ساختارها بر اساس تکنولوژی‌های هوشمند هتل، کیفیت سرویس‌دهی افزایش می‌یابد و به معیارهای قابل‌قبول هتل سبز نزدیک‌تر می‌شود.

هتل هوشمند، مجهز به یک زیر ساختار ارتباطاتی قوی است که به‌صورت مستمر نسبت به وضعیت‌های متغیر محیط عکس‌العمل نشان می­دهد و علاوه بر این‌که خود را با آن‌ها سازگار می­کند، به ساکنین ساختمان این اجازه را می­دهد که از منابع موجود به‌صورت مؤثرتری استفاده کنند. همچنین امنیت و آسایش افراد را تأمین می­نماید.

لطفاً اطلاعات تکمیلی را با دانلود فایل RFP در قسمت ضمائم مطالعه نمایید.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 • مرحله اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر تا 06 مهرماه 97)
 • مرحله دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (از 7 مهرماه 97)

تمامی پروپوزال‌ها باید از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com یا سایت شبکه خدمات نوآوری بومرنگ در قالب پروپوزال از پیش طراحی‌شده ارسال گردند (قسمت پایین صفحه مربوط به نیاز فناورانه، گزینه ارسال پاسخ). علاوه بر قالب پروپوزال باید فایل رزومه و معرفی شرکت نیز ارسال گردد.

تاریخ عنوان فایل عملیات
97/5/17 RFP دانلود فایل
97/5/17 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ