شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "طراحی و ساخت سیستم برف ساز" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : RFP049707091
تاریخ اعلام : 97/07/07
تاریخ انقضا : 97/08/05


عنوان نیاز فناورانه :

طراحی و ساخت سیستم برف ساز

پیشینه موضوع :

 

امروزه ورزش‌های زمستانی از محبوبیت بالایی برخوردار شده‌اند و جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند، اما به دلیل گرم شدن کره زمین و به‌تبع آن کاهش میزان بارش برف، فعالیت پیست‌های اسکی با مشکل مواجه شده است. برای رفع این مشکل می‌توان از دستگاه‌های برف ساز استفاده نمود. این دستگاه‌ها از طریق تولید برف و انباشته کردن بر روی برف‌های موجود، باعث افزایش مدت زمان بهره برداری از پیست ها می‌گردند. امروزه وجود دستگاه‌های برف ساز در پیست‌های اسکی یکی از ابزارهای ضروری جهت افزایش طول عمر پیست‌ها و حتی دائمی شدن پیست‌ها در فضاهای سربسته می‌باشد.

 اولین ماشین برف ساز در اوايل سال 1900 ساخته شد. این دستگاه با مشکلات و نواقصی همراه بود. بهبود مستمر در طراحي، منجر به تولید دستگاه برف سازی با هواي فشرده گردید. اين دستگاه، آب را با استفاده از هواي فشرده به قطره‌های ریز و کریستالی تبدیل می‌کرد. این دستگاه با وجود مشکلاتی مانند تولید برف نامرغوب، آلودگی صوتی بالا، مسدود شدن دهانه دستگاه و نیاز به هوای فشرده بالا و درنتیجه هزینه‌بر بودن، مورد استقبال تفریحگاه‌های اسکی قرار گرفت.

 در دهه 1970، تنوع اختراع‌های جديد براي ماشین‌های عرضه شده، كيفيت و روش توليد مصنوعي را بهبود بخشيد. يكي از بهبودها، اضافه شدن پايه چرخان و فن بود. این امر منجر می‌شد که تولید برف برای مساحت بسيار بيشتري با يك ماشين پوشش داده شود. در سال 1975 پروتئینی کشف شد كه مولکول‌های آب را جذب و به آن‌ها كمك می‌کرد كه به شكل كريستال دربیایند. این ماده جهت تولید برف مصنوعی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین با پیشرفت الکترونیک، کنترل‌های کامپیوتری و سنسورها عملکرد دستگاه‌های برف ساز به‌صورت قابل‌ملاحظه‌ای بهبود یافت.

امروزه اکثر تفریحگاه‌های اسكي از سيستم برف سازي مصنوعي جهت بهبود شرايط و افزايش فصل اسكي استفاده می‌نمایند. چندین شرکت ایرانی نیز اقدام به تولید این دستگاه‌ها نموده و در موقعیت مکانی مختلف نیز مورد آزمون قرار داده‌اند، اما به دلیل وجود ایرادات فنی مانند عدم وجود فن و سیستم سرمایشی مناسب، امکان تولید برف (حتی در دمای 5- درجه سانتی‌گراد) میسر نگردید.

شرح نیاز فناورانه :

 

با توجه به تغییرات زیست‌محیطی حاصل از گرم شدن کره زمین و کاهش میزان بارش برف، فعالیت تفریحگاه‌های زمستانی با مشکل مواجه شده است. کشور ایران نیز از این تغییرات مصون نمانده است. به‌طوری‌که در سال 1396 پیست اسکی شرکت متقاضی با دو ماه تأخیر شروع به فعالیت نمود. با توجه به مشکل موجود و همچنین بیرون‌زدگی بخشی از سطح زمین و وجود سنگ در پیست‌های اسکی که می‌تواند باعث بروز حوادث خطرناکی گردد، استفاده از سیستم‌های برف ساز به‌منظور تولید برف مصنوعی ازجمله اقدامات لازم جهت افزایش مدت بهره‌برداری از پیست می‌باشد که در حال حاضر در بسیاری از پیست‌های مطرح دنیا نیز مورد توجه است.

در طبیعت زمانی که دما به 32 درجه فارنهايت (صفر درجه سانتی‌گراد) می‌رسد، دانه‌های برف تشکیل می‌شوند. قطره‌های آب به‌صورت ذره‌هایی در هوا متراكم می‌شوند و به شكل كريستال درمی‌آید. برف مصنوعی نیز به همین روش تولید می‌گردد. این برف توسط ماشيني تولید می‌شود كه از يك پمپ فشارقوی براي پخش كردن آب تحت‌فشار به داخل محیط سرد استفاده می‌کند. قطره‌های كوچك آب متعاقباً به شكل كريستال در می‌آیند تا برف مصنوعي ايجاد شود. آب یکی از مهم‌ترین عناصر جهت تولید برف مصنوعی می‌باشد. علاوه بر آب، وجود هواي فشرده و ماده هسته ساز نیز ضروری است. هواي فشرده از طريق پمپ ایجاد می‌شود و عامل هسته ساز نیز پروتئين زیست‌شناختی است كه باعث کریستال شدن مولکول‌های آب در دماي بالاتر از حد نرمال می‌گردد. به‌طور متوسط اين ماده، مقدار برف توليد شده را تا 50% افزايش می‌دهد.

همچنین طراحي مهم‌ترین بخش سيستم برف ساز است. اين سيستم شامل لوله‌های آب، کابل‌های الكتريكي،‌ تلمبه‌ها، كمپرسورها و ماشین‌های برف ساز می‌باشد. در طراحی این سیستم، لوله‌های آب و کابل‌ها باید در مسير شيار و در كل سطح شیب‌دار (سطح موردنظر) قرار گیرند، همچنین شيارها (کنده‌کاری‌ها جهت دفن لوله‌ها) بايد عميق در نظر گرفته شوند تا از یخ‌زدگی آب موجود در لوله‌ها در فصول سرد سال جلوگیری گردد. در طول خط، استفاده از سوپاپ و شلنگ‌ها در نقاط مختلف جهت انتقال آب نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

لطفاً برای اطلاعات تکمیلی فایل پیوست را ملاحظه نمایید.

 

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • مرحله اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر تا 5 آبان ماه 97)
 • مرحله دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (از 28 آبان 97)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • طراحی سیستم برف ساز متناسب با شرایط اقلیمی منطقه (مینیمم دما: 30- سانتی‌گراد)
 • امکان تولید برف در دمای کمتر از 2- درجه سانتی‌گراد با توجه به درصد رطوبت منطقه
 • ضدزنگ بودن سیستم و قابلیت عملکرد در شرایط آب و هوایی کوهستان
 • کنترل تولید برف به‌صورت اتوماتیک و مکانیزه (مجهز به PLC)
 • حداقل فاصله پرتاب برف به اندازه 20 متر
 • حداقل ظرفیت تولید برای هر دستگاه 15 مترمکعب در ساعت
 • شباهت برف تولید شده با برف طبیعی و سازگار با محیط‌زیست
 • ضمانت بهره‌برداری از سیستم حداقل به مدت 5 سال توسط سازنده
 • قابلیت جابجایی و حمل‌ونقل آسان و نصب به‌صورت ثابت و سیار
رویکردهای قابل بررسی :

راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله:

 

 (راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به راهکارهای زیر نخواهد بود.)

 • الگوبرداری از نمونه‌های خارجی موفق برای ساخت دستگاه
 • انتخاب تکنولوژی مناسب جهت تولید برف با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و زیرساخت‌های موجود
 • استفاده هم‌زمان از برف سازهای توربینی و لنسی در نقاط مختلف پیست با توجه به توپوگرافی منطقه

رویکردهای غیر قابل قبول :

 

 • ایجاد آلودگی صوتی زیاد هنگام تولید برف
 • تولید برف یخی
 • مصرف انرژی بالا
 • ایجاد آلودگی زیست‌محیطی

تمامی پروپوزال‌ها باید از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com یا سایت شبکه خدمات نوآوری بومرنگ در قالب پروپوزال از پیش طراحی‌شده ارسال گردند (قسمت پایین صفحه مربوط به نیاز فناورانه، گزینه ارسال پاسخ). علاوه بر قالب پروپوزال باید فایل رزومه و معرفی شرکت نیز ارسال گردد.

تاریخ عنوان فایل عملیات
97/07/07 RFP دانلود فایل
97/07/07 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ