شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه «شناساگر دام» با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : RFP399706089
تاریخ اعلام :97/06/26
تاریخ انقضا : 97/07/26


عنوان نیاز فناورانه :

شناساگر دام

پیشینه موضوع :

همراه با توسعه صنعت دام در کشورهای مختلف، کنترل و مدیریت اطلاعات مربوط به دام نیـز به دلیل تأثیر مستقیم آن بر زندگی انسان بسیار مهم شده است. این موضوع از زمان تولد یک دام تا مصرف فرآورده‌های لبنی یا دامی را شامل می‌شود. مدیریت این حجـم از اطلاعـات بـه همـراه اصل قابل‌اعتماد بودن اطلاعـات، امری بسیار مهم است.

برای پیگیری دقیق آمار دام‌های موجود، مراحل رشد دام و نیز اطمینان از سلامت دام در زمان استفاده از فرآورده‌های آن، لازم است دام به‌طور کامل شناسایی شود. با توجه به نیاز به حجم بسیار زیاد فرآورده‌های دامی، دیگر نمی‌توان از روش‌های سنتی این عملیات را انجام داد. وجود یک استاندارد جهانی و یک موسسه مخصوص (ICAR) برای کدگذاری دام، خود مؤید اهمیت شناسایی دام است.

در گاوهای شیری، فاکتورهای زیادی در افزایش شیر تأثیر دارد که هر فاکتور برای هر گاو متفاوت است و نیاز است که دامدار به‌طور دقیق و درست از سابقه دام خود مطلع باشد. راهکاریی که دیگر کشورها برای پاسخ به این مهم فراهم نموده‌اند، استفاده از فناوری RFID و ایجاد سازوکاری یگانه در امر تولید کد شناسایی دام می‌باشد. هدف از اجرای RFID، شناسایی خودکار اشیا از طریق تگ‌های متصل شده به آن‌ها است.

اجزای یک سیستم RFID عبارت است از: تگ، تگ خوان، نرم‌افزار/میان‌افزار/سفت افزار

1-تگ یا رادیو شناسه، حداقل از دو بخش تشکیل شده است: یک تراشه که محل ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات، مدوله کردن سیگنال، جذب انرژی از تگ خوان و برخی عملکردهای خاص است و یک آنتن که برای ارسال و دریافت سیگنال استفاده می‌شود.

برخی تگ‌ها برای اینکه خوانده شوند نیازی به باتری ندارند و توسط ولتاژ القاشده ناشی از میدان الکترومغناطیسی به کار می‌افتند. این قبیل تگ‌ها از فاصله کم قابل خواندن هستند. برخی هم یک منبع انرژی داخلی دارند که به‌وسیله آن امواج رادیویی را ساطع می‌کنند. اطلاعات به شکل الکترونیکی در حافظه تگ قابل ذخیره‌سازی و خواندن است. برخلاف بارکد، تگ RFID برای خوانده شدن نیازی به دید مستقیم تگ خوان (Reader) ندارد و بنابراین می‌توان تگ را داخل اشیای مختلف جاسازی کرد. تگ‌های Active باتری داخلی دارد و به‌طور منظم شناسه (ID) خود را به‌صورت سیگنال ساطع می‌کنند. تگ‌های Passive ِ باتری دار، باتری کوچک داخلی دارد که در حضور تگ خوان فعال می‌شوند و تگ‌های Passive ِ بدون باتری که به دلیل نداشتن باتری نسبت به انواع دیگر کوچک‌تر و ارزان‌تر است، از انرژی رادیویی ساطع‌شده از تگ خوان برای فعال شدن استفاده می‌کند. تگ خوان در این حالت باید به‌اندازه کافی نزدیک تگ باشد تا قدرت کافی برای فعال کردن آن به وجود آید.

2-تگ خوان (Reader) یک فرستنده-گیرنده رادیویی دوطرفه است که سیگنالی به تگ می‌فرستند و پاسخ آن را دریافت می‌کند. معمولاً تگ‌خوان‌ها، نتایج به‌دست‌آمده را به یک رایانه که مجری نرم‌افزار یا میان‌افزار RFID است ارسال می‌کنند. تگ‌خوان‌ها دارای انواع ثابت و سیار هستند.

3-نرم‌افزار/میان‌افزار/سفت افزار (Firmware)/Middleware/Software):

Firmware برنامه‌هایی هستند که داخل تگ‌خوان‌ها و تجهیزات سخت‌افزاری RFID قرار می‌گیرند. Middleware برنامه‌های واسطی هستند که ارتباط بین سخت‌افزارهای RFID و سیستم‌های رایانه‌ای را برقرار می‌کنند. میان‌افزارها معمولاً تکمیل کننده سیستم RFID هستند و کارایی آن را افزایش می‌دهند. Software شامل نوعی برنامه‌های کاربردی است که با استفاده از فناوری RFID خدمات مختلفی را به کاربران ارائه می‌دهند.

شرح نیاز فناورانه :

نیاز به وجود شناساگر مطمئن و باکیفیت دام یکی از نیازهای اساسی هر واحد مدرن پرورش دام است. مدیریت کارآمد مزارع پرورش دام در شناسایی و رصد مؤثر دام‌ها نهفته است. در یک واحد دامداری با توجه به تعداد دام در اختیار و موضوعاتی مانند نیاز به پایش همیشگی کیفیت شیرتولیدی و افزایش بهره‌وری، نیاز به تغیر در روش هویت گذاری دام‌ها به‌شدت حس می‌شود. دام‌های سنگین دامداری دارای پلاک‌های دیداری آویخته به گوش Visual Ear Tag می‌باشند که شماره بدن آن‌ها روی آن نوشته شده است.

بزها به دلیل وارداتی بودن، دارای یک پلاک RFID و یک پلاک Visual به هر دو گوش می‌باشند و به تبعیت از نسل اول، بزهای دیگر هم در ایران به همان روش پلاک گذاری شده‌اند.

در دامداری‌های صنعتی دام سنگین تحت پوشش این شرکت متقاضی، در زمان طراحی و تجهیز دامداری‌ها امکانات مربوط با هویت دار نمودن دام‌ها خریداری شده است. به‌عنوان‌مثال در بخش شیردوشی، واحد تشخیص هویت دام وجود دارد. همچنین تعدادی پلاک RFID که تاریخ انقضا آن‌ها به اتمام رسیده است نیز خریداری شده است. به‌این‌ترتیب آنچه در حال حاضر در این مجموعه دامداری‌های وجود دارد، تعدادی از تجهیزات فاقد کاربری است که در دوره‌های زمانی مختلف، از تولیدکنندگان متفاوت یا حتی مدل‌های مختلف خریداری شده است.

در حال حاضر به دلیل اهمیت ثبت اطلاعات شیر تولیدی هر دام این امر توسط افرادی به‌صورت دوره‌ای (یک روز در هر ماه) و به روش ثبت کاغذی (سه بار در یک روز) برای یک دام انجام می‌شود.

این مجموعه دامپروری، به دلایلی چون قیمت بالای پلاک‌های خارجی، تنوع تجهیزات خریداری‌شده، انقضاء زمان بهره‌برداری یا حتی خدمات پشتیبانی و کمبود نیروی متخصص الکترونیک و کامپیوتر به دلیل پراکندگی جغرافیایی دامداری‌ها با چالش‌هایی روبرو است.

برای برطرف کردن نیاز این شرکت متقاضی می‌توان به دو طریق عمل نمود:

1-راه‌اندازی سامانه موجود سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

این روش موانعی را به همراه خود دارد که عبارت است از:

 • دسترسی نداشتن به اسناد فنی
 • در دسترس نبودن تأمین‌کنندگان یا عدم تمایل آن‌ها به همکاری
 • هزینه‌های بسیار بالای تجهیزات موجود
 • هزینه بالای اجرا
 • هزینه بالای خدمات نگهداری و خدمات پس از فروش

2-طراحی و تولید یک سامانه جدید بومی

این روش نیز موانعی را به همراه خود دارد که عبارت است از:

 • تطابق یک سامانه با تمام امکانات موجود
 • هزینه بالای اجرا

هزینه بالای خدمات نگهداری و خدمات پس از فروش

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • مرحله اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر تا 26 مهر 97)
 • مرحله دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (از 19 آبان 97)

 

حوزه های کلیدی موفقیت :

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • یکسان‌سازی ثبت و نگهداری اطلاعات؛
 • ثبت اطلاعات شناسنامه‌ای دام؛
 • استخراج آمار شیر تولیدی؛
 • کنترل خدمات درمانی دام؛
 • قابلیت اعمال برای دام‌های سبک و سنگین باشد؛
 • قابلیت استفاده در مزارع بزرگ و کوچک.
رویکردهای قابل بررسی :

راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله:

 

 (راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به راهکارهای زیر نخواهد بود.)

 • راه‌اندازی سامانه موجود سخت‌افزاری و نرم‌افزاری
 • طراحی و تولید یک سامانه جدید بومی
 • استفاده از فناوری RFID مطابق استاندارد مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی به‌صورت یک گوش RFID و گوش مجاور Visual برای ثبت هویت فراگیر تمام دام‌ها، اعم از سنگین و سبک.

 

راه‌حل‌های پیشنهادی برای دام سنگین:

 • استفاده از پابند RFID برای شناسایی دام در زمان حضور در شیردوش
 • استفاده از امکانات نرم‌افزاری برای ثبت اطلاعات شیر در هر کانال شیردوشی و الصاق آن به کد یگانه آن دام
 • ثبت خدمات ارائه شده به هر دام بر پایه فناوری RFID

 

راه‌حل‌های پیشنهادی برای دام سبک:

 • استفاده از پابند Visual برای اطمینان از شناسایی دام (به دلیل تنش‌های محیطی و حرکت‌های دام سبک امکان حذف پلاک‌های گوشی وجود دارد که با پلاک پابند این موضوع پوشش می‌یابد.)
 • استفاده از امکانات نرم‌افزاری برای ثبت اطلاعات شیر هر کانال شیردوشی و الصاق آن به کد یگانه آن دام
 • ثبت اطلاعات وزن‌کشی بر پایه فناوری RFID
 • ثبت خدمات ارائه شده به هر دام بر پایه فناوری RFID

رویکردهای غیر قابل قبول :

 • روش‌هایی که از پیچیدگی بالایی برخوردار هستند.
 • روش‌هایی که بهره‌برداری از آن‌ها دشوار هستند.
 • روش‌هایی که کاربری محدودی دارند.
 • روش‌هایی که به سلامت دام آسیب برسانند.

تمامی پروپوزال‌ها باید از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com یا سایت شبکه خدمات نوآوری بومرنگ در قالب پروپوزال از پیش طراحی‌شده ارسال گردند (قسمت پایین صفحه مربوط به نیاز فناورانه، گزینه ارسال پاسخ). علاوه بر قالب پروپوزال باید فایل رزومه و معرفی شرکت نیز ارسال گردد.

تاریخ عنوان فایل عملیات
97/06/26 RFP دانلود فایل
97/06/26 PROPOSAL TEMPLATE دانلود فایل
ارسال پاسخ