شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "گندزدایی و ضدعفونی کردن آب" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : RFP279706088
تاریخ اعلام :97/06/18
تاریخ انقضا : 97/07/10


عنوان نیاز فناورانه :

گندزدایی و ضدعفونی کردن آب

پیشینه موضوع :

   در بسیاری از صنایع، "آب" ماده اولیه یا یکی از نهاده‌های اصلی تولید محصول می‌باشد. با توجه به وابستگی شدید صنایع غذایی به آب و احتمال وجود انواع میکروارگانیزم‌ها، بار میکروبی اسپور، تخم جلبک، تخم انگل و ویروس در منابع آبی، اجرای سیستم گندزدایی و ضدعفونی آب به‌عنوان یکی از فرایند اصلی تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تصفیه‌خانه‌های آب جهت مبارزه با آلودگی‌ها، با اضافه کردن مقداری کلر که ارزان‌ترین و قابل‌دسترس‌ترین آنتی‌اکسیدان است، میکروب‌ها و ویروس‌ها را در شرایطی خاص (نه به‌طور کامل) از بین می‌برند. هنگامی‌که کلر به‌عنوان گندزدائی کننده در تصفیه آب به کار می‌رود، در اثر ترکیب کلر با مواد آلی مثل اسید هیومیک، تری‌هالومتان‌ها THMs یا هالوفرم‌ها را تولید می‌نماید. تری‌هالومتان‌های اصلی عبارت‌اند از: کلروفرم (CHCL3)، برمودی کلرومتان (CHBrCL)، دی‌برموکلرومتان (CHBr2CL) و برموفرم (CHBr3). شواهدی در دست است که این ترکیبات خاصیت سرطان‌زایی دارند و برای سلامتی انسان‌ها جداً مضر تشخیص داده شده‌اند.

در حال حاضر فرآیند کلرزنی یکی از متداول‌ترین روش‌های گندزدایی آب در تصفیه‌خانه‌های آب شرب و همچنین تصفیه‌خانه صنایع مختلف در دنیا است. مهم‌ترین مزیت این فرآیند ارزان و کم‌هزینه بودن کلر جهت ضدعفونی کردن آب مصرفی است.
کلر دارای اثر باقیمانده در آب می‌باشد که باعث تضمین نسبی سلامتی آب در تمام مسیر شبکه آب‌رسانی می‌شود، اما معایب و مضرات کلرزنی عبارت‌اند از:

 • کلر باقیمانده در اثر ترکیب با مواد آلی موجود در آب تولید ترکیباتی موسوم به تری هالومتان‌ها می‌کند که بیشتر متخصصان بر سرطان‌زا بودن این ترکیبات تأکید دارند.
 • کلرزنی باعث کشته شدن میکروارگانیزم‌های موجود در آب می‌شود. این در حالی است که لاشه این میکروارگانیزم‌ها در آب باقی می‌مانند و ممکن است خود منشأ آلودگی شوند.

استنشاق گاز کلر برای ریه انسان مضر می‌باشد.

 • گروهی از میکرواورگانیزم‌ها نسبت به کلر مقاوم هستند و با این روش از بین نخواهند رفت.

 

    در کارخانه‌های مختلف برای تمیز کردن سطوح داخلی لوله‌ها، مجراها، تجهیزات فرآوری، فیلترها و اتصالات مرتبط، بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی از سیستم Cleaning in place)  CIP) یا شستشوی در محل استفاده می‌شود. ماشین‌آلات کارخانه‌ها تا سال ۱۹۵۰، ابتدا جداسازی و سپس به‌صورت دستی تمیز می‌شدند. وجود سیستم CIP در صنایعی مختلفی همچون صنایع لبنی، نوشیدنی، غذاهای فرآوری شده، دارویی و آرایشی که به سطح بالایی از بهداشت نیاز دارند، یک امتیاز بسیار مهم محسوب می‌شود. این روش سریع و به‌مراتب قابل تکرارتر از روش‌های دیگر است. این سیستم با به گردش درآوردن محلول‌های تمیزکننده توسط نازل‌ها در ماشین‌آلات آن‌ها را ضدعفونی می‌کند و شستشو می‌دهد. سیستم‌های اتوماتیک CIP از لحاظ ساختار، عملیات و سطح اتوماسیون با یکدیگر متفاوت هستند. درواقع مراحل سیستم شستشو بستگی به خطوط تولید ماده غذایی موردنظر دارد، اما عمدتاً از چهار نوع مایع سود، اسید، آب داغ و آب استریل بهره می‌برند که در دو نوع خطوط رفت و برگشت قابل طراحی است.

لطفاً برای جزئیات بیشتر، فایل پیوست را مطالعه نمایید.

 

شرح نیاز فناورانه :

   یک شرکت متقاضی و فعال در صنعت غذایی، به میزان 50 مترمکعب در ساعت مصرف آب دارد. این آب پس از خروج از چاه وارد استخر ذخیره با حجم 600 مترمکعب می‌شود و پس از کلرزنی وارد مراحل بعدی تصفیه شامل فرایند اسمز معکوس RO، لاشه گیر، لامپ UV می‌شود و جهت تولید محصولات مختلف آشامیدنی شامل انواع نوشابه‌های گازدار، آب آشامیدنی و... بین خطوط تقسیم می‌گردد.

   با توجه به اهمیت کیفیت آب در صنایع غذایی و تأثیر مستقیم آن بر روی کیفیت محصول، تصفیه و گندزدایی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. در حال حاضر در این شرکت برای ضدعفونی آب از روش کلرزنی استفاده می‌شود. به دلیل وجود تخم جلبک در آب و عدم کارآمدی روش موجود، پس از بسته‌بندی آب آشامیدنی در بطری و ارسال به بازار و گذشت مدت‌زمان اندکی، در اثر تابش نور خورشید جلبک‌ها در بطری رشد و تکثیر می‌کنند و لایه سبز بر روی بدنه داخلی بطری ایجاد می‌شود. برای رفع این مشکل، در یک دوره این شرکت اقدام به استفاده از دستگاه ازن- UV برای ضدعفونی قبل از بسته‌بندی آب آشامیدنی نموده که این فرایند نیز مؤثر نبوده است. به همین دلیل در حال حاضر تولید این محصول برای کارخانه امکان‌پذیر نمی‌باشد و ناچار به برون‌سپاری آن شده است.

   دستگاه‌های تولید نوشابه و آب‌میوه به‌صورت دوره‌ای شستشو می‌شوند که میزان زیادی از آب و انرژی، اسید و باز در فرایند CIP مصرف می‌شود. عموماً پس از شستشو همچنان میزان کمی از بار میکروبی در خطوط باقی می‌ماند که انتظار می‌رود، استفاده از فناوری جدید باعث کاهش مصرف آب، انرژی و همچنین باعث کاهش بار میکروبی گردد.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 • مرحله اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر تا 10 مهر 97)
 • مرحله دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (از 28 مهر 97)

حوزه های کلیدی موفقیت :

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • طراحی پکیج برای گندزدایی با دبی 50 تا 60 مترمکعب در ساعت،
 • مؤثر بودن روش پیشنهادی بر میکروارگانیزم‌ها، اسپور باکتری‌ها و حذف تخم جلبک،
 • عدم تغییر pH آب،
 • از بین بردن بیوفیلم در خطوط لوله آب،
 • نیاز به حداقل نیروی انسانی برای اجرای سیستم گندزدایی،
 • عدم ایجاد حساسیت بافتی و پوستی،
 • عدم ایجاد خورندگی،
 • قابل استفاده برای گندزدایی آب،

منطبق با استانداردهای زیست‌محیطی و عدم پایداری در محیط‌زیست.

رویکردهای قابل بررسی :

راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله:

 (راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به راهکارهای زیر نخواهد بود.)

 • استفاده از فناوری الکترولیز نمک،
 • استفاده از فناوری ماده ضدعفونی‌کننده آب،
 • سایر روش‌های مؤثر بر میکروارگانیزم‌ها، اسپور باکتری‌ها و حذف تخم جلبک.

رویکردهای غیر قابل قبول :

راه‌حل‌ها و پیشنهادهای غیر جذاب:

 

 • کلرزنی گازی و پودری،
 • روش‌هایی که ترکیبات جانبی مضر دارند،
 • روش‌هایی که انرژی مصرفی بالایی دارند،
 • روش‌هایی که فضای زیادی اشغال می‌کنند،
 • روش‌هایی که زمان اجرای بالایی دارند،
 • ایجاد مقاومت میکرواروگانیزم‌ها نسبت به محلول (در صورت استفاده از محلول).

تمامی پروپوزال‌ها باید از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com یا سایت شبکه خدمات نوآوری بومرنگ در قالب پروپوزال از پیش طراحی‌شده ارسال گردند (قسمت پایین صفحه مربوط به نیاز فناورانه، گزینه ارسال پاسخ). علاوه بر قالب پروپوزال باید فایل رزومه و معرفی شرکت نیز ارسال گردد.

تاریخ عنوان فایل عملیات
97/06/18 RFP دانلود فایل
97/06/18 PROPOSAL TEMPLATE دانلود فایل
ارسال پاسخ