شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "مدیریت موجودی و کنترل دسترسی" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : RFP149706087
تاریخ اعلام :97/06/07
تاریخ انقضا : 97/07/06


عنوان نیاز فناورانه :

مدیریت موجودی و کنترل دسترسی

پیشینه موضوع :

 

کاربرد و پیشرفت‌های مهندسی کامپیوتر و الکترونیک، تسهیلات گوناگونی را در صنایع و حوزه‌های مختلف فراهم می­کند. این موضوع در صنعت هتل داری نیز صدق می‌کند، به‌گونه‌ای که امروزه هتل‌ها از فناوری‌های مختلف اتوماسیون ساختمان، امنیت و کنترل دسترسی افراد، مدیریت دارایی، اطلاع‌رسانی، سرگرمی و ... استفاده می­کنند.

انواع مختلفی از سیستم‌های کنترل تردد افراد یا مدیریت اموال در کاربردهای مختلف تجاری و صنعتی موجود می­باشند. بر طبق گزارش‌ها، در سال حدود 100 میلیون دلار به دلیل سرقت از هتل‌ها، هزینه می‌شود. به همین دلیل این سیستم‌ها با کاربرد هتلی برای مدیریت موجودی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مخاطرات ایمنی و امنیتی، احتمال سوءاستفاده‌های کارکنان هتل و نارضایتی میهمانان، از آسیب‌های عدم نظارت بر تردد افراد یا مدیریت اموال در هتل‌ها می­باشد.

روش قدیمی مدیریت اموال در هتل‌ها به‌صورت غیر خودکار بود و از برچسب‌های اموال استفاده می‌شد که حاوی داده‌های اندکی مانند شماره‌سریال بودند. استفاده از این برچسب‌ها، تنها امکان نظارت بر گم‌شدن (جابجا شدن) اشیا توسط نیروی انسانی را به صورتی زمان‌بر و غیر بهینه فراهم می­کند. به همین دلیل استفاده از بارکدها یا کدهای دوبعدی مانند QR-کد پیشنهاد گردید. در این حالت و به‌خصوص در صورت استفاده از بارکد خوان‌های پرتابل و سیستم‌های نرم‌افزاری یکپارچه با آن‌ها، امکان کنترل و اتوماسیون بیشتری وجود دارد. بعدها انواع کارت‌ها و تگ‌های RFID به وجود آمدند. تگ‌های RFID یکی از اولین روش‌هایی بودند که امکان اسکن چندین شی‌ء را فراهم می‌کنند (حتی درصورتی‌که دید مستقیم وجود نداشته باشد). فناوری‌های مورد استفاده در این تگ‌ها نسبت به برچسب‌های اموال سنتی و بارکدها ارتقا قابل‌توجهی محسوب می‌شدند.

امروزه از انواع کارت‌ها و تگ‌های RFID اکتیو یا پسیو برای مدیریت اشیا و کنترل دسترسی در کاربردهای مختلف استفاده می­شود. بااین‌وجود، فناوری‌های مبتنی بر زیگ­بی، فناوری BLE، کارت‌های هوشمند دارای ریزتراشه و سایر روش‌های اکتیو، برخی از ابزارهایی هستند که در این زمینه می‌توانند مورداستفاده قرار گیرند، هرچند همچنان استفاده از بارکدخوان­های پرتابل آنلاین یکی از روش‌های مدیریت اموال در هتل‌ها می‌باشد.

 برخی سیستم‌های کنترل موجودی به این صورت عمل می­کنند که پس‌ازآنکه یک فرد توسط سیستم شناسایی و احراز هویت شد و امکان پاسخگویی در مورد آن برقرار گردید، مجوزهای لازم برای دسترسی به منابع یا اجرای فعالیت‌ها برای وی را صادر می‌کنند.

 

در حال حاضر در هتل موردنظر برای رفع مشکل محاسبات و نظارت بر موجودی­ اتاق­ها، مدیریت اموال داخل هر اتاق یا سوئیت به‌صورت دستی و از طریق کارکنان در محل انجام می‌گردد، به این صورت که سوپروایزر و فرد خدماتی پس از تحویل اتاق، موجودی اتاق را بررسی می­کند که این روش­ با خطای انسانی همراه است، لذا برای اطمینان از هماهنگی همه خدمات هتل‌ها، ضروری است که اسناد و موجودی اموال و دارایی‌ها در هتل سازمان‌دهی گردد (به‌طور خاص، خارج شدن اموال از هتل قابل‌تشخیص باشد). مدیریت اموال شامل عملیات و مراحل مربوط به کسب اطلاعات ورود و خروج مهمانان، کنترل موجودی اتاق­ها و غیره می­باشد.

شرح نیاز فناورانه :

با توجه به رفت‌وآمدهای متعدد در هتل‌ها و آسیب‌های ناشی از آن، این نیاز احساس می‌گردد که باید ازیک‌طرف سازوکاری سازمان‌دهی شده برای کنترل دسترسی افراد در هتل­ فراهم گردد و از سوی دیگر ابزارهایی برای مدیریت و نظارت بر اموال وجود داشته باشد؛ به‌گونه‌ای که با سرعت بیشتر و به‌صورت خودکار یا نیمه‌خودکار بتوان وجود اموال در اتاق را کنترل کرد یا از خروج غیرمجاز اشیا از هتل مطلع شد.

لطفاً اطلاعات تکمیلی را در پیوست دانلود و مطالعه نمایید. 

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

  • مرحله اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر تا 6 مهر 97)
  • مرحله دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (از 28 مهر 97)

رویکردهای غیر قابل قبول :

 

  • راه‌حل‌هایی که امکان یکپارچه‌سازی با نرم‌افزار هتلی فعلی را ندارند و نیاز به سیستم نرم‌افزاری موازی با آن وجود دارد
  • راه‌حل‌هایی که انعطاف‌پذیری لازم برای استفاده در هتل را ندارند (مانند تجهیزات الکترونیکی جلوگیری از سرقت فروشگاهی که صرفاً هشدار صوتی برای خروج اموال دارند).
  • راه‌حل‌هایی که برای ارائه سرویس تأخیر زیاد دارند (به‌عنوان‌مثال 5 تا 10 ثانیه زمان برای شناسایی و واکنش)
  • راه‌حل‌هایی که کیفیت سرویس پایینی دارند (به‌عنوان‌مثال عدم پاسخ‌دهی در 5% موارد)
  • راه‌حل‌هایی که بخش اعظم فناوری آن‌ها (به‌عنوان‌مثال کد منبع بخش اصلی نرم‌افزار) در اختیار پیشنهاددهنده نیست.
  • رویکردهای کاملاً نرم‌افزاری یا کاملاً الکترونیکی.

 تمامی پروپوزال‌ها باید از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com یا سایت شبکه خدمات نوآوری بومرنگ در قالب پروپوزال از پیش طراحی‌شده ارسال گردند (قسمت پایین صفحه مربوط به نیاز فناورانه، گزینه ارسال پاسخ). علاوه بر قالب پروپوزال باید فایل رزومه و معرفی شرکت نیز ارسال گردد.

تاریخ عنوان فایل عملیات
97/06/07 RFP دانلود فایل
97/06/07 PROPOSAL TEMPLATE دانلود فایل
ارسال پاسخ