شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "کنترل و رصد ناوگان فروش" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : RFP279705082
تاریخ اعلام :97/5/27
تاریخ انقضا : 97/6/23


عنوان نیاز فناورانه :

کنترل و رصد ناوگان فروش

پیشینه موضوع :

مدیریت ناوگان به معنای مدیریت ناوگان خودرویی یک مجموعه است و سامانه مدیریت ناوگان (سامانه AVL)، خودروهای یک مجموعه را ردیابی، ره‌گیری و کنترل می‌کند و امکان نظارت لحظه‌ای وسایل نقليه را فراهم می‌نماید. با استفاده از این سامانه می‌توان از نحوه و کیفیت حرکت مانند سرعت، جهت، مسیر و تمامی پارامترهای حرکتی ناوگان اطلاعاتی به دست آورد و علاوه بر موقعيت مکاني خودرو، از طریق نصب حسگرهای مختلف می‌توان از وضعیت مصرف سوخت، سطح آب مخزن، دمای یخچال و وزن بار نیز اطلاع یافت. همچنین مدیریت ناوگان می‌تواند محدوده‌ای از وظایف مانند تعمیر و نگهداری خودرو، مدیریت راننده، مدیریت سرعت، مدیریت سوخت و مدیریت سلامت و ایمنی را دربر گیرد. مدیریت ناوگان ابزارهای موردنیاز برای حفظ خودروها، ماشین آلات و تجهیزات، افزایش میزان کارکرد و ایمنی، به‌روز بودن، اعزام نیرو و انتخاب مسیر مناسب، کاهش مصرف سوخت و کنترل هزینه‌ها را در اختیار مدیر ناوگان قرار می‌دهد و داده‌های کلیدی و دیدی جامع جهت ساده‌سازی عملیات مختلف و افزایش سودآوری فراهم می‌کند.

شرح نیاز فناورانه :

سامانه‌های AVL موقعیت وسایل نقلیه‌ دارای ردیاب را تعیین می‌کند. معمولاً موقعیت وسیله با استفاده از سامانه موقعیت‌یاب جهانی (GPS) یا GLONASS یا دیگر سامانه‌های موقعیت‌یاب تعیین می‌شود و سپس از طریق پیامک یا سرویس بسته امواج رادیویی (GPRS) به ایستگاه‌های زمینی ارسال می‌گردد.

سامانه‌های تعیین موقعیت اتوماتیک وسایل نقلیه از سه جزء زیر تشکیل شده است:

  1. سیستم‌ تعیین موقعیت (ردیاب): با وجود گسترش تکنولوژی‌های تعیین موقعیت، معمولاً از سیستم GPS به‌عنوان سیستمی دقیق، مطمئن و با قابلیت دسترسی بالا استفاده می‌شود. با وجود مزایای فراوان GPS، مشکل اصلی آن نیاز به دید مستقیم ماهواره‌ها می‌باشد و در مناطق شهری با ساختمان‌های بلند، تونل‌ها، مناطق جنگلی و در مواردی که قطعی سیگنال به وجود می‌آید، نمی‌توان به‌وسیله GPS موقعیت را تعیین نمود.

فرستنده موقعیت‌یاب می‌تواند به‌صورت یک دستگاه مستقل ارسال موقعیت یا نرم‌افزار قابل‌نصب بر روی موبایل ارائه گردد. برای تعیین خودروها دستگاه مستقل موقعیت‌یاب الزامی می‌باشد و برای ویزیتور با توجه به امکانات و قیمت ارائه شده می‌توان از نرم‌افزار و یا ردیاب همراه استفاده کرد.

  1. سیستم مخابراتی: این سیستم در تعیین موقعیت اتوماتیک و آنلاین، برای ارسال و دریافت اطلاعات به مرکز کنترل به کار گرفته می‌شود. سیستم مخابراتی براساس پوشش موردنیاز، ظرفیت موردنیاز، زیرساخت‌های موجود، قابلیت حرکت هنگام ارسال و دریافت اطلاعات، تأخیر مجاز، هزینه و پارامترهای دیگر انتخاب می‌شود.
  2. نرم‌افزار: نرم‌‌افزار وظیفه پردازش، نمایش و ذخیره‌سازی موقعیت را بر عهده دارد. نرم‌افزار، موقعیت وسایل نقلیه را بر روی صفحه نمایش نشان می‌دهد و به بسیاری از سؤالات کاربر پاسخ می‌دهد. نرم‌افزار می‌تواند نقش تصمیم‌گیرنده، توزیع‌کننده و نظارت‌کننده داشته باشد، همچنین می‌تواند مسیر بهینه را محاسبه نماید و با علائم گرافیکی و صدای مجازی، کاربر را در رسیدن به مقصد موردنظر یاری رساند.

 

در حال حاضر ناوگان (وسایل حمل بار و ویزیتورها) در شرکت متقاضی متشکل از 150 خودرو و 150 ویزیتور می‌باشد و مدیریت ناوگان به صورت سنتی انجام می‌پذیرد. هیچ‌گونه کنترل مکانیزه در زمینه تعداد سرویس‌های انجام‌شده توسط خودروها، تعداد عاملین مراجعه شده توسط ویزیتورها، صحت مسیر حرکت و محدوده فعالیت ویزیتورها و خودروها و همچنین بهینه بودن مسیر در دسترس نیست. به این ترتیب هیچ‌گونه گزارش‌ آماری صحیحی در مورد فرآیند پخش و بهینه بودن آن وجود ندارد و نمی‌توان سنجشی دقیق از کمبودها و نیروی مازاد در اختیار داشت.

با اطلاع از مسیر حرکت خودروهای حمل بار، ویزیتورها و گزارش‌های آماری مناسب، می‌توان مدت زمان چرخه تحویل بار را بهبود بخشید و با اصلاح مسیرهای حرکت خودروها، مصرف سوخت را کاهش داد. همچنین با اختصاص مسیرهای مناسب برای ویزیتورها، امکان ویزیت عاملین فروش بیشتر در زمان کمتر وجود دارد. لذا شرکت متقاضی در نظر دارد با ایجاد یک سامانه مدیریت ناوگان به اهداف خود در این راستا دست پیدا کند.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

  • مرحله اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر تا 23شهریور 97)
  • مرحله دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (از 14 مهر 97)

تمامی پروپوزال‌ها باید از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com یا سایت شبکه خدمات نوآوری بومرنگ در قالب پروپوزال از پیش طراحی‌شده ارسال گردند (قسمت پایین صفحه مربوط به نیاز فناورانه، گزینه ارسال پاسخ). علاوه بر قالب پروپوزال باید فایل رزومه و معرفی شرکت نیز ارسال گردد.

تاریخ عنوان فایل عملیات
97/5/27 RFP دانلود فایل
97/5/27 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ