شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "استقرار سامانه هوش تجاري (BI)" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : RFP279705083
تاریخ اعلام :97/5/24
تاریخ انقضا : 97/6/31


عنوان نیاز فناورانه :

استقرار سامانه هوش تجاري (BI)

پیشینه موضوع :

در سال‌هاي اخير افزايش رقابت در بازار و پويايي محيط کسب‌وکار، سازمان‌ها را مجبور به استفاده از تکنولوژي و ابزارهاي جديد نموده است، در اين دوره، اطلاعات به‌عنوان شاهرگ حياتي سازمان‌ها نقش مهمي ايفا می‌کند و دسترسي به اطلاعات صحيح، در زمان مناسب و گردش آن در سازمان يکي از مهم‌ترين اهداف سازمان‌هاي امروزی است.

در سازمان‌هاي امروزي، مدیران ارشد علاوه بر دسترسی به اطلاعات جزئي و داده خام به تحليل اطلاعات نیز نياز دارند. يكي از نيازهاي برنامه‌ريزي راهبردی و سياست‌گذاري در سطح عالي سازمان، اطلاع از مقدار و ميزان تغيير شاخص‌هاي اصلي عملکرد (KPI) سازمان می‌باشد و نوسانات در شاخص‌ها مانند میزان مصرف کالا، میزان موجودی استاندارد، قيمت تمام شده، شاخص‌هاي نيروي انساني و ديگر عوامل مشابه، تأثیر مهمي در مديريت سازمان و پیش‌گیری از وقوع حوادث آتي دارد. ازجمله ابزارهاي پشتیبان تصمیم براي مديريت سازمان و برنامه‌ريزي راهبردی سازمان، نسل جديد سيستم‌ها هستند که موسوم به هوش تجاري (Business Intelligence) مي‌باشند. در اين سيستم ابزارهايي مانند گزارش‌های گرافيکي و تحليل اطلاعات مربوط به شاخص‌هاي عملکردي سازمان، امکان تجزیه‌وتحلیل لحظه‌اي از وضعيت سازمان را به مديران مي‌دهد.

در یک شرکت متقاضی، در واحدهای مالی، انبار، تعمیرات و نگهداری و منابع انسانی از نرم‌افزارهای جزیره‌ای برای ثبت اطلاعات استفاده می‌شود، درحالی‌که در واحدهای تولید، کنترل کیفیت و تضمین کیفیت، اسناد کاغذی برای ثبت اطلاعات مربوطه به کار می‌رود. در حال حاضر در این سازمان برای گزارش‌گیری و به دست آوردن شاخص‌های مورد نیاز برای ارائه به مدیریت، تمامی اسناد کاغذی مورد بررسی قرار می‌گیرد و از بین آن‌ها داده‌های مورد نیاز یافت می‌شود و از این طریق گزارش مورد قبول برای مدیریت را تهیه می‌گردد، لذا ازآنجایی‌که گزارش‌ها در این سازمان باید از شاخص‌های کلیدی عملکرد تهیه گردد، ایجاد سیستمی برای مکانیزه کردن ثبت داده و تجمیع آن‌ها ضروری است.

شرح نیاز فناورانه :

یک شرکت متقاضی در نظر دارد با استقرار سامانه هوش تجاری، به افراد تصمیم گیر جهت اتخاذ تصمیم‌های مناسب و هوشمندانه در راستای پیشبرد صحیح کسب‌وکار کمک کند. راهکارهای نرم‌افزاری هوش تجاری با تسهیل در تجمیع، مشاهده و خرد نمودن داده‌ها، این امر را امکان‌پذیر می‌سازد و منجر می‌شود تا شناسایی روندها و پیامدها با سهولت انجام پذیرد، همچنین دیدگاه‌های جدیدی آشکار و اهداف کسب‌وکار در پی عملکرد بهینه، محقق می‌گردد. راهکارهای هوش تجاری می‌تواند بسیار جامع باشند، همچنین این راهکارها می‌توانند صرفاً روی مسائل خاصی نظیر ارتقای کیفیت محصولات، تحلیل هزینه‌ها، بررسی میزان فروش و ... متمرکز شوند.

از ابزار BI جهت طراحي و پياده‌سازي داشبوردهاي مديريتي استفاده می‌گردد. امروزه خروجی این ابزار به‌صورت گزارش‌های ساده (یک‌بعدی)، گزارش‌های دوبعدی (Cross)، گزارش‌های چندوجهی (ماتريس) و نمودارهاي گرافيکي چندوجهی نمایش داده می‌شود. سيستم هوش تجاري باید قادر باشد تا داده‌ها را در مکعب‌هاي چندبعدی (ماتريس‌هاي چندبعدی) استخراج کند و به کاربر نمايش دهد.

در این شرکت متقاضی با وجود نرم‌افزارهای جزیره‌ای و اسناد کاغذی، به‌سختی گزارش‌های مورد نیاز مدیریت و شاخص‌های کلیدی عملکرد تهیه می‌گردد و در بسیاری موارد با توجه به حجم بالای اسناد کاغذی و داده‌ها، امکان وقوع خطا و اشتباه وجود دارد، بنابراین نیاز به سیستمی که بتواند با دیتابیس موجود مرتبط شود و داده‌ها را استخراج نماید، ضروری به نظر می‌رسد. پس از استخراج داده‌ها، گزارش‌ها و شاخص‌های کلیدی عملکرد تعیین می‌گردند.

با توجه به وسعت حجم اطلاعات و تعداد بالاي رکوردهاي اطلاعاتي، لزوم وجود ابزارهاي مختلف اطلاعاتي در دست مديران جهت اطلاع از وضعيت سازمان و روند عملکرد آن بسيار حياتي به نظر مي‌رسد، ازاین‌رو در این سازمان باید ابزار Dashboard که "وضعيت سازمان" را در لحظه براي مدير نمايش می‌دهند، وجود داشته باشد.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

  • مرحله اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر تا 31 شهریور97)
  • مرحله دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (از 14مهر 97)

حوزه های کلیدی موفقیت :

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

نرم‌افزار هوش تجاری دارای ویژگیهای زیر باشد:

  • گزارشساز (Enterprise Reporting)
  • ابزار تحليل و گزارشگيري
  • ابزار داشبورد
  • امکان تعريف داشبورد شخصي و مشاهده گرافيکي مقدار شاخص‌ها
  • اتصال به ديگر نرم‌افزارها و يکپارچهسازي از طريق وب‌سرویس (WEB SERVICES):
  • مديريت و نظارت يکپارچه بر وضعيت سيستم هوش تجاري (BI SYSTEMS MANAGEMENT):
  • ديگر ویژگی‌های محصول

- کارايي بالا (High Performance)

- امنيت بالا (High Security)

- دسترسي به پشتيباني محصول

- بررسی و به روزرسانی شاخص‌های کلیدی عملکرد در تمامی واحدهای شرکت متقاضی

نوع همکاری مطلوب :

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.

تمامی پروپوزال‌ها باید از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com یا سایت شبکه خدمات نوآوری بومرنگ در قالب پروپوزال از پیش طراحی‌شده ارسال گردند (قسمت پایین صفحه مربوط به نیاز فناورانه، گزینه ارسال پاسخ). علاوه بر قالب پروپوزال باید فایل رزومه و معرفی شرکت نیز ارسال گردد.

تاریخ عنوان فایل عملیات
97/5/24 RFP دانلود فایل
97/5/24 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ